Pijnstillers 3

 

Wat is het verschil tussen aspirine, paracetamol en ibuprofen?

Publicatiedatum: 14 december 2020

 

Pijnstillers ▲

 

Er bestaan allerlei soorten pijnstillers, denk bijvoorbeeld aan paracetamol, aspirine en ibuprofen. Maar waarin verschillen deze verschillende soorten pijnstillers nou eigenlijk van elkaar?

En welke pijnstiller kunt u het best gebruiken voor welke soort pijn? 

 

Zware en lichte pijnstillers

Elke pijnstiller heeft hetzelfde doel: de pijn wat voor soort dan ook verminderen of zelfs helemaal laten verdwijnen.

Dat doen deze middelen via het perifere zenuwstelsel.

Het verschil tussen pijnstillers zit hem voornamelijk in de sterkte, maar sommige pijnstillers hebben ook verschillende werkingen.

De zwaardere pijnstillers zijn alleen verkrijgbaar op doktersvoorschrift, maar lichtere pijnstillers zijn gewoon te koop in de winkel.

 

Aspirine en paracetamol

Aspirine is een bekende lichte pijnstiller die u zonder doktersrecept kunt kopen.

De aspirine is uitgevonden in het jaar 1897 en bestaat uit de stof acetylsalicylzuur, die koortsverlagend, ontstekingsremmend en pijnstillend werkt.

Een andere bekende lichte pijnstiller is paracetamol.

Net iets eerder dan de aspirine wordt paracetamol in 1893 als geneesmiddel op de markt gebracht. Maar de pijnstiller is niet direct zo populair als het vandaag de dag is, mensen krijgen namelijk last van een blauw gekleurde huid als bijwerking van paracetamol.

 

In het midden van de 20e eeuw verdwijnt deze bijwerking en wordt paracetamol een stuk populairder, omdat het binnen korte tijd (de pijnstiller begint na 15 tot 30 minuten al te werken) koorts remmend en pijnstillend werkt.

Het voornaamste verschil tussen de 2 pijnstillers is dat aspirine wl ontstekingsremmend werkt en paracetamol niet.

Daarnaast hebben aspirine en paracetamol verschillende bijwerkingen wanneer u er (te)veel van slikt.

Zo kan een overschot aan aspirine zorgen voor blauwe plekken en zelfs maagbloedingen en kan langdurig en veelvuldig gebruik van paracetamol zorgen voor leverproblemen.

Om dit te voorkomen is het belangrijk om nooit de aangegeven dosering (deze vindt u in de bijsluiter) te overschrijden.

 

pijnstillers

 Aspirine ▲

 

pijnstillers

Paracetamol ▲

 

Ibuprofen

Een sterkere pijnstiller die verkrijgbaar is zonder doktersvoorschrift is ibuprofen.

De naam van de bekende roze pijnstiller komt van iso-butyl-propanoic-phenylic acid.

Net als aspirine en paracetamol heeft ibuprofen een koortswerende en ontstekingsremmende werking.

Daarnaast heeft ibuprofen ook nog een spierontspannende werking, iets wat andere lichtere pijnstillers niet hebben.

Deze pijnstiller werkt door het pijnsignaal dat aan de hersenen wordt doorgegeven te verhinderen.

 

Ibuprofen heeft een sterker effect dan aspirine en paracetamol, het voordeel hiervan is dat u heftigere pijnen kunt remmen, maar het gebruik van ibuprofen kent ook enkele nadelen.

Zo mag u het geneesmiddel niet langer dan 5 dagen achter elkaar innemen (tenzij anders voorgeschreven door een arts) en duurt het iets langer voor de pijnstiller begint te werken.

Ook ibuprofen kan vervelende bijwerkingen hebben wanneer u er teveel van slikt.

Denk hierbij aan darm- en maagzweren.

Daarnaast gaat ibuprofen niet goed samen met sommige andere medicatie, controleer dit dus altijd even bij uw huisarts.

 

pijnstillers

Ibuprofen ▲

 

Bron: Wat is het verschil tussen aspirine, paracetamol en ibuprofen? - MAX Vandaag

 

dinsdag 15 december 2020